מזון והסעדה​
מכולות ומעדניות

האם זה צעד חכם לעסק להתנתק ממזומנים?

הרגלי התשלום והצריכה משתנים בקצב מהיר. ברחבי אירופה עסקים רבים מעדיפים שלא לקבל תשלום במזומן ומרבית העסקאות שהם מבצעים נעשות באמצעות כרטיסי אשראי ואפליקציות תשלומים בלבד.

האם זה עתיד לקרות גם בישראל? גם אם כן, סביר להניח שזה עשוי לקחת זמן מה, אך ככל הנראה, יותר ויותר אנשים מעדיפים לבצע תשלומים דרך הנייד, שהפך להיות ארנק דיגיטלי, ולכן כדאי שכל עסק יהיה ערוך לכך.

האם זה חוקי לדחות תשלום במזומן?

לא. קבלת תשלום במזומן היא הדרך המסורתית לבצע עסקאות בעסקים, וכל עוד לא מדובר בעסקה טלפונית או מקוונת, בעל העסק חייב לתת את האופציה לשלם במזומן.

אם כך, למה מתעורר הצורך לעבור לתשלום באמצעות כרטיסי אשראי ואפליקציות תשלומים בלבד?

רבים מעדיפים להתנהל ללא מזומנים, וככל הנראה, עידן המזומנים עתיד להיכחד בעתיד כלשהו. היקף השימוש בכרטיסי אשראי עקף את היקף השימוש במזומנים כבר בשנת 2018, שכן הצרכנים מוצאים שתשלומים ללא מגע וכרטיסי שבב יותר נוחים מההתעסקות בשטרות ובמטבעות.

גם הבנקים מעדיפים לוותר על המזומנים

בשנים האחרונות הבנקים מקדמים את מגמת התשלום באמצעות כרטיסים ואפליקציות התשלומים, ולראיה מגוון אפליקציות התשלומים שפותחו על ידיהם, ביניהם אפליקציית Bit של בנק הפועלים, PAY של בנק לאומי ו- PayBox של בנק דיסקונט.

אם נחשוב על זה, עצם ההגעה לכספומט לצורך משיכת כספים או הפקדת מעטפות מזומנים בסניף הופכת להיות טרחה, הן עבור בעלי העסקים והן עבור קהל הצרכים.

ללא המזומנים הניהול פשוט וקל יותר

ספירת הכסף ואיזון הקופות הרבה יותר פשוטים כאשר לא מתעסקים במזומנים ומקבלים פלט מפורט, ממוחשב ונטול טעויות אנוש. אומנם כולנו נמשיך לספור את הכסף עד ליום שבו המזומנים ייעלמו מעולמנו, אך רק המחשבה על כך יוצרת בעיני רוחנו מציאות שונה לחלוטין מזו שאנו מכירים היום, והיא הרבה יותר קוסמת.

על כסף מזויף, סיכוני שוד וגניבה ועלויות ביטוח

עסקים שמתנהלים ללא מזומנים הרבה פחות רגישים לזיופים ומרמה, ועסקאות שמתבצעות דרך כרטיסי האשראי ואפליקציות התשלומים הנן בטוחות לחלוטין, הן עבור העסקים והן עבור הלקוחות. כמו כן, עסקים שמתנהלים ללא מזומנים חשופים פחות לגניבה ושוד באופן משמעותי. מסיבה זו גם עלות הביטוח של העסק עשויה לרדת.

תורים מהירים וזמן המתנה קצר לקבלת השירות

אחת הסיבות לכך שעסקים בים נהנים לבצע עסקאות באמצעות כרטיסי אשראי ואפליקציות תשלומים היא, שחיוב הלקוח עבור השירות או המוצרים שרכש נעשה באופן מהיר. על ידי צמצום זמן ההמתנה העסק יכול לקבל יותר לקוחות, הלקוחות נהנים מחוויית קנייה משופרת וניתן לקדם גם רכישות חפוזות "על הדרך" מבלי לבזבז זמן יקר.

האם הסיבות הללו מספיק משכנעות?

אף על פי שהיתרונות הללו עשויים לשכנע אתכם להיפתר מהמזומנים בעסק, יש סיבות די משכנעות, למה כדאי לכם להמשיך לקבל מזומנים, לפחות לעוד זמן מה.

  • חלק גדול מהאוכלוסייה עדיין מסתמך על מזומנים, בעיקר בני נוער שעוד לא מחזיקים בכרטיס אשראי ואוכלוסייה מבוגרת. אם העסק שלכם פונה לקהלים הללו, כדאי שתוכלו לתת להם מענה ולנצל את הפוטנציאל העסקי שהם מהווים עבור העסק שלכם.
  • גם אנשים שמחזיקים כרטיסי אשראי מעדיפים להתנהל לפעמים עם מזומנים. השימוש במטבעות ושטרות מאפשר שליטה גבוהה יותר בתקציב, מכיוון שהוא ממחיש כמה בדיוק מוציאים.
  • המזומנים הופכים להיות הרבה יותר יעילים איפה שהטכנולוגיה נכשלת. במרבית המקרים זה עלול לקרות עקב תקלה טכנית או כשל תקשורת. אף על פי שניתן לתקן זאת במהירות ובקלות, לא כדאי לתת לאף לקוח לחכות או לפספס עסקאות.
  • קראו עוד על מסופוני האשראי של נאייקס ריטייל לרכישה אונליין.

לסיכום,

למרות השינויים בהרגלי הצריכה והתשלום, נראה שעדיין כדאי לכל עסק לאפשר ללקוחות לשלם במזומן. עם זאת, לכל עסק מומלץ להתאים את עצמו למגמות המתרחשות בזירת התשלומים ולהיערך בהתאם.

ביצוע עסקאות באמצעות שירותי סליקה ואפליקציות תשלומים הוא פשוט, נוח וקל ליישום, וצרכנים רבים מעדיפים זאת על פני ספירת מטבעות וחישוב העודף שמעניקים להם עבור מוצר או שירות.

כל בעל עסק שואף לתת לקהל הלקוחות שלו חווית רכישה נעימה ופשוטה, לייעל את העסק ולהפוך את הניהול שלו לקל ככל שניתן.

חברת נאייקס ישראל מציעה לבעלי עסקים לבחון כיצד לשלב באופן יעיל וחכם את המערכות המתקדמות והחכמות שלה לניהול עסק וביצוע עסקאות במגוון דרכי תשלום בטוחות ויעילות.

מאמרים מומלצים

בינה מלאכותית, התאמה אישית ואינטראקטיביות בעולם הקמעונאות

כדברי האמרה הידועה המיוחסת לפילוסוף היווני הרקליטוס, "שינוי הוא הקבוע היחיד בחיים". בעולם הקמעונאי המתפתח ומשתנה באופן תמידי, קביעה נצחית זו נראית היום נכונה מתמיד. העולם שאחרי הקורונה נע ומשתנה מהר יותר מבעבר, ואנו עדים להאצה בהטמעתן של טכנולוגיות חדשות ולקצב חסר תקדים של שינוי בתבניות התנהגות וצריכה.

להמשך קריאה