מזון והסעדה​
מכולות ומעדניות

מהי עמדת תשלום עצמית ולמה כל עסק חייב שתהיה לו אחת

אם יש עובדה אחת שבעלי עסקים  לא חולקים עליה, היא שמאז תקופת הקורונה בשנת 2020 הרגלי הצריכה שלנו השתנו מן הקצה אל הקצה. מדובר בפרק זמן שבמסגרתו צרכנים נאלצו להישאר בבתיהם ולמצוא ערוצי צריכה אלטרנטיביים, כאשר הן צרכנים והן יצרנים כבעלי עסקים החלו לאמץ מנהגי קנייה חדשים. חלק מהצעדים שאומצו על ידי בעלי עסקים הם הקמת אתר סחר, התייעלות פנימית של כוח אדם וכחלק ממנה דיגיטציה מלאה של המלאי, והטמעת חווית קנייה נוחה ומהירה ככל הניתן ללקוח.

את כל אלו ניתן להשיג בקלות בזכות עמדות תשלום עצמית, כעמדה ההופכת לנפוצה במיוחד בעת האחרונה בשוק, מאפשרת לכל לקוח לתפעל עצמאית את קופת העסק באמצעות מסופי אשראי וממשק אדפטיבי לצרכיו. לכן, במאמר הקרוב נרחיב על מהי עמדת תשלום עצמית, מדוע היא כל כך חשובה לעסק המעוניין להמשיך במגמת ההתייעלות, ובהמשך לכך – כיצד היא מקטינה את הוצאות העסק, ובמקביל מגדילה את רווחיו.

מהי עמדת תשלום עצמית?

עמדת תשלום עצמית היא עמדה אוטומטית עם מסך רחב שמאפשר ללקוח לתקשר עימו. כאשר הלקוח מגיע לעמדה, הוא יכול לבחור באופן עצמי מבין המוצרים הקיימים, להחליט אם הוא מעוניין להוסיף או להוריד רכיב מסוים מההזמנה, כמו גם להוסיף הערות פרטניות שרלוונטיות בהתאם לסוג השירות או המוצר. בתחתית העמדה או לצידה, נמצא מסוף אשראי שבגמר ההזמנה ובזמן שהיא עוברת להכנה, מאפשר ללקוח לשלם ולמעשה לבצע בעצמו פעולות שטרם לכן הצריכו מגע אנושי והקצאת עובדים.

לכן, בראש ובראשונה עמדת תשלום עצמית משמשת כקופה לעסק. היא גובה תשלום מלקוחות ומעבדת אותו באופן עצמאי – ללא טעויות אנוש וללא צורך בכוח אדם שיקלוט את אותן הזמנות.

חסכון בזמן, כסף וכוח אדם

עמדה עצמית מאפשרת לעסק להקצות יותר כוח אדם למשימות אחרות ומורכבות יותר כמו טיפול בהזמנות הלקוחות, ולכן עמדת תשלום עצמית תורמת גם ליעילות העסק ולהגדלת נפח פעילותו. בנוסף, עמדת קיוסק מסייעת לבעל עסק לקבל תובנות עסקיות ולסנכרן את הנתונים השונים שכל בעל עסק משקיע שעות נוספות כדי לעבד.

לדוגמה, היא מאפשרת לבעל העסק להבין האם המלאי עומד להתרוקן, מהם הימים החזקים יותר והחזקים פחות של העסק, אילו מוצרים הופכים לפופולאריים ועוד תובנות הכרחיות שבזכות ממשק למערכות ניהול אחוריות מתקדמות עוברות עיבוד בזמן אמת.

בנוסף, עמדת התשלום העצמית מאפשרת ללקוחות לברר בעצמם מידע רלוונטי על המוצרים השונים, כמו מחיר, מיקום, זמינות, מבצעים ועוד. הנגשת המידע ללקוחות מסייעת לקצר את משך הזמן בו הם נמצאים בחנות ואת הקשב שעד כה נדרשו עובדי העסק להקדיש כדי להסביר להם על פרטים אלו. עם זאת, אין בכך כדי להפחית מערכו של קשר אנושי חם, במיוחד בעסקים בהם הצרכנים מחפשים את החיפוש הבינאישי, אך יש בכך כדי לאפשר ללקוחות שאינם מעוניינים בו לקבלו באופן עצמאי, וכתוצאה מכך לאפשר לעובדים להתפנות להשקיע יותר זמן בקשר אישי עבור לקוחות מעוניינים.  

לאילו עסקים מתאימה עמדת תשלום עצמית?

אף שלעמדת תשלום עצמית יתרונות רבים, יש לה יכולות ייחודיות המותאמות לסוגי עסק שונים. מבין העסקים שיכולים למצוא שימוש בניהול המלאי האוטומטי וחיסכון בכוח אדם בולטים  עסקים הקולטים מספר גדול של לקוחות מדי יום, ושמציעים מגוון תחום יחסית של מוצרים ושירותים, כמוצרים שהם גם נדרשים להזמין באופן שוטף ולכן מצריכים מהם מעקב מלאי הדוק.

למשל, קופה ממוחשבת לחנות בגדים, קופה רושמת לחנות ירקות, או קופה למסעדת מזון מהיר, הן דוגמאות לעסקים שיכולים באמצעות עמדת תשלום עצמאי להגדיל משמעותית את מחזור העסקים שלהם, להקטין את ההוצאות השונות, ולנהל בצורה טובה יותר את המלאי וההתנהלות השוטפת שלהם. מנגד, חשוב לציין שיתרונות האוטומציה והמעקב התדיר אחר המלאי מורגשים במיוחד בקרב חנויות גדולות מאוד, שעד לכניסתן של עמדות תשלום עצמאי השקיעו משאבים רבים לשם כך.

גם עסקים קטנים יכולים למצוא מענה רלוונטי בעמדת תשלום עצמאי, בעיקר בזכות האופן בו צרכנים היום משלמים על כמעט כל דבר – דרך NFC, כלומר דרך הנייד. מאז השקת שירותי התשלום של אפל וגוגל, כמעט ואין צרכן היום שלא משתמש בטלפון הנייד בתור ארנק. מחקרים אף מצאו שכפי שכרטיסי אשראי הובילו להגברת צריכה לעומת המזומן, תשלום דרך הנייד גם הוא הגביר את היקפי הצריכה של אותם לקוחות. לכן, דרך עמדת תשלום עצמאי כל עסק – בין אם מדובר בחנות ביגוד ענקית ובין אם בסניף מזון קטן, לייעל ולזרז את תהליך הקנייה של הלקוחות ולהפוך אותו לנוח ומזמין יותר עבורם, לצד חיסכון בכוח אדם שאינו נדרש עוד ללקיחת הזמנה מלקוחות. 

מחפשים עמדת תשלום עצמית? אנחנו מחכים לכם!

אם גם העסק שלכם מחפש לבצע את קפיצת המדרגה הטכנולוגית הנדרשת כדי לייעל ולשכלל את חווית הצריכה של לקוחותיו, ובמקביל להגדיל את שורת הרווח דרך הרחבת מחזורי המכירות והפחתת העלויות השוטפות – אנחנו בנאייקס נשמח לעמוד לרשותכם ולסייע בבחירת המכשור המתאים והדרכה שוטפת לתפעולו על הצד הטוב ביותר.

מעבר לעמדות תשלום עצמית אנו מציעים את כלל המכשור הנדרש לקבלת תשלומים ושכלול טכנולוגי  לצרכים העדכניים של הלקוחות, כמו עמדות מכירה בשירות עצמי, קופה עבור רשתות שיווק ועסקים קמעונאים, ואף קופה ניידת לאירועים חיצוניים או מזדמנים.

מאמרים מומלצים